Venice Conference (2019)

Συμμετοχή του σχολείου μας στο

6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο Βενετίας

Το 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος συμμετείχε με 19 μαθητές στο 6ο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Συνέδριο που έγινε στη Βενετία με θέμα:

Η ιστορία συναντά τις Τέχνες τα Γράμματα και την Τεχνολογία.

Ο Άνθρωπος και η Διαδρομή του από την Αναγέννηση στον Σύγχρονο Πολιτισμένο κόσμο.

venice

Οι μαθητές παρουσίασαν την επίδραση του Ενετικού -Ιταλικού πολιτισμού στη γλώσσα, στα ήθη και στα έθιμα των Επτανησίων. Αναφέρθηκαν στα έθιμα του μπότη, των φεστονιών, τα πετεγκολέτσια, στο Κορφιάτικο καρναβάλι, στο έθιμο των πορτοκαλιών τα Θεοφάνια, στη βαρακαρόλα, στον τρόπο που γίνεται η λιτανεία του Αγίου Σπυρίδωνα, Διονυσίου και Γεράσιμου με Ενετικές επιρροές. Επίσης, με ιδιαίτερη έμφαση περιέγραψαν το Ζακυνθινό καρναβάλι, τη Γκιόστρα, το Βενετσιάνικο γάμο, τις Ομιλίες, την καντάδα, τη Ζακυνθινή Αρέκια και την Κεφαλλονίτικη Αριέτα. Η παρουσίαση τελείωσε με αναφορά στην επιρροή των Ενετών στη μαγειρική και στη ζαχαροπλαστική των Επτανησίων.

Βενετία 28/11-2/12 2019
Υπεύθυνες καθηγήτριες: Γούναρη Μαρινέττα και Τσαούση Ελένη

Δείτε τα Video εδώ: Video ΙVideo ΙΙVideo ΙΙΙ

και εδώ τις φωτογραφίες μας: Photos