Inclusive Schools

i

Tο σχολείο μας, 2o Γυμνάσιο Αρτέμιδας, ανέλαβε κατά το σχολικό έτος 2019-2020 να υποστηρίξει την υλοποίηση του προγράμματος Inclusive Schools στο πλαίσιο του Erasmus+ (Call EACEA/10/2018 -Social inclusion through education, training and youth).

Συνεργαστήκαμε στην υλοποίηση του προγράμματος με το British Council με γνώμονα τις αξίες της συμπερίληψης και των ίσων ευκαιριών στην εκπαίδευση για όλα τα παιδιά μέσω των κάτωθι δράσεων:
• Εργαστηρίων και δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο μας από εκπαιδευτές του British Council και από εκπαιδευτικούς.
• Ανάδειξης πρεσβευτών του προγράμματος: Μαρινέττα Γούναρη (Διευθύντρια), Άρια Μίχου (Υποδιευθύντρια), Ελισσάβετ Πραματευτάκη (καθηγήτρια Αγγλικών-συντονίστρια προγράμματος), Χρύσα Τσαμτσακίρη (καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας) που συμμετείχαν σε σεμινάρια επιμόρφωσης, ομάδες εργασίας και διαδικτυακές συναντήσεις με άλλους εκπαιδευτικούς από τις χώρες εταίρους του προγράμματος (Βρετανία, Βέλγιο, Ισπανία, Πολωνία)
• Διοργάνωσης θεματικής εβδομάδας για τη Συμπερίληψη όλων των μαθητών και μαθητριών στη σχολική κοινότητα μέσω εκστρατειών και δράσεων στο σχολείο (Inclusion Week), η οποία αναβλήθηκε λόγω εφαρμογής προληπτικών μέτρων για το COVID-19.

Στόχοι προγράμματος:
• Το σχολείο μας να αναπτύξει όλα εκείνα τα απαραίτητα γνωστικά εργαλεία, στρατηγικές διδασκαλίας και μάθησης που επιτρέπουν σε όλους τους μαθητές να συμμετάσχουν ισότιμα στην τάξη.
• Να παρέχουμε εκπαίδευση η οποία βασίζεται σε ιδέες, μοντέλα και διαδικασίες που εστιάζουν στη δίκαιη και ισότιμη πρόσβαση και συμμετοχή στη μάθηση για όλα τα παιδιά, ανεξαρτήτως φύλου, ικανοτήτων, ειδικών αναγκών, φυλής, θρησκείας, σεξουαλικότητας, κοινωνικοοικονομικής κατάστασης ή οποιασδήποτε άλλης διαφοράς.
• Η δημιουργία και οργάνωση μιας ξεχωριστής εβδομάδας χαράς με δραστηριότητες που εστιάζουν σε όλους, μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς, επιτρέποντας στη διαφορετικότητα να εορταστεί μέσα από αυτά που μας ενώνουν και μπορούμε απλόχερα να μοιραστούμε: τις γνώσεις, τις εμπειρίες, τις ιδέες και τα όνειρά μας.