ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2023

Σας ενημερώνουμε ότι την Παρασκευή 10 Μαρτίου 2023 από 12:00 έως 14:00 θα διεξαχθεί ο Πανελλήνιος Φυσικής Αριστοτέλης 2023 για τις τάξεις Α΄ Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από το τμήμα Φυσικής του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και θα διενεργηθεί ενδοσχολικά . Πληροφορίες, οδηγίες υποβολής, τα παλαιά θέματα με τις λύσεις τους και οι θεματικές ενότητες των Διαγωνισμών είναι αναρτημένα στους διαδικτυακούς τόπους http://microkosmos.uoa.gr και www.eefee.gr

Ο στόχος του διαγωνισμού είναι ενίσχυση της γνώσης και της κατανόησης της Φυσικής από τους/τις μαθητές/τριες σε όλη τη χώρα, με απόλυτο σεβασμό στην επιστημονική και ακαδημαϊκή δεοντολογία, στην αντικειμενικότητα, στην αξιοπιστία, στη συνέπεια και στον εθελοντισμό, χωρίς αναφορές ή εκδηλώσεις. με οικονομικές ή εμπορικές παραμέτρους.

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό είναι προαιρετική.

Έως την Τρίτη 7 Μαρτίου 2023 θα πρέπει οι γονείς κηδεμόνες που επιθυμούν τη συμμετοχή των μαθητών στο διαγωνισμό να στείλουν γραπτό αίτημα στο email του σχολείου σύμφωνα με το συνημμένο υπόδειγμα:

ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ ΦΥΣΙΚΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ 2023