Επίσκεψη στο επιχειρησιακό κέντρο Άμεσης Επέμβασης του Χαμόγελου του παιδιού στην Αγία Παρασκευή

Στις 22 Φεβρουαρίου, οι μαθητές του όμιλου εθελοντισμού του σχολείου μας με τις υπεύθυνες καθηγήτριες κα. Ρηγάτου και κα. Πραματευτάκη επισκέφθηκαν το Επιχειρησιακό Κέντρο Άμεσης Επέμβασης του Χαμόγελου του Παιδιού στην Αγία Παρασκευή. Εκεί η ομάδα μας ξεναγήθηκε στις εγκαταστάσεις του Κέντρου και ενημερώθηκε για τις δράσεις της οργάνωσης και το πρόγραμμα παιδικού εθελοντισμού you smile. Πολύ ενδιαφέρον είχε η παρακολούθηση δράσης προσομοίωσης chat με τη γράμμη βοήθειας SOS από εκπρόσωπο του Κέντρου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες διαμόρφωσαν ως ομάδα το προφίλ ενός παιδιού που αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα ώστε να συνομιλήσουν μέσα από το chat 1056 με τους ψυχολόγους της γραμμής βοηθείας του Οργανισμού. Ευχαριστούμε πολύ την κα. Τζωρτζίνα Τσαγκά από το Χαμόγελο για την πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση και τις δυνατές στιγμές που ζήσαμε.