Δράση "Πείραμα του Ερατοσθένη" 2019

Την Τετάρτη, 20 Μαρτίου 2019,

ομάδα μαθητών του σχολείου μας,

και οι καθηγητές τους Παντελοπούλου Σταυρούλα (ΠΕ86) & Τζώρτζης Κωνσταντίνος (ΠΕ03)

πήραν μέρος για 3η συνεχή χρονιά στη Δράση

"Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της γής".

Εαρινή ισημερία

Στόχος ήταν να επαναλάβουμε το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου Ερατοσθένη και να υπολογίσουμε την περιφέρεια της Γης.
Το πείραμα αυτό είναι ένα από τα 10 πιο όμορφα πειράματα στην ιστορία της φυσικής. Η απλότητα του πειράματος κατορθώνει
να οδηγήσει σε διαπιστωμένη γνώση και αποδοχή της αξίας των Θετικών Επιστημών για την κατανόηση του σύμπαντος κόσμου
&
να προσελκύει αβίαστα το ενδιαφέρον των μαθητών και να μαγνητίσει τη σκέψη αρκετών, ώστε να προωθεί και να καλλιεργεί τη θετική στάση τους απέναντι στις Θετικές Επιστήμες

Οι μαθητές που συμμετείχαν στη δράση κατόρθωσαν με μεγάλη επιτυχία να κατανοήσουν αρχικά το πρόβλημα και τη λύση του Ερατοσθένη και να πραγματοποιήσουν τη μέτρηση με μεγάλη ακρίβεια!!!
Συγχαρητήρια σε όλους!!!!