Συμμετοχή στο Διαγωνισμό Πληροφορικής "Bebras"

Συμμετοχή του σχολείου μας στον Διεθνή Διαγωνισμό Πληροφορικής "Bebras"

Ο διαγωνισμός «Κάστορας» αποτελεί, σήμερα, μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®), με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.
Διοργανώνεται σε σχολεία, με χρήση υπολογιστών ή φορητών συσκευών, για διάφορες ηλικιακές ομάδες και υπό την επιτήρηση εκπαιδευτικών. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο χιλιάδες μαθητές και μαθήτριες, από 50 και πλέον χώρες.
Στην Ελλάδα ξεκινά η διοργάνωσή του το 2019, για πρώτη φορά, πιλοτικά, από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συνεργασία πλήθους φορέων και εθελοντών.

Το σχολείο μας με 11 μαθητές και συντονίστρια καθηγήτρια την κ. Παντελοπούλου Σταυρούλα (ΠΕ86)

έλαβε μέρος στο νέο αυτό διαγωνισμό.

Ευχαριστούμε θερμά τον συνάδελφο καθηγητή πληροφορικής κ. Λάμπρου και τον Διευθυντή κ. Μπουντουβά

για την παραχώρηση της αίθουσας πληροφορικής του 1ου Λυκείου Αρτέμιδος.

Οι μαθητές μας ανταποκρίθηκαν στην πρόκληση και κάποιοι είχαν εξαιρετικές επιδόσεις.

Bebras 1

Bebras 2