ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΑΡΧΑΙΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ ΔΩΔΩΝΗΣ 2020

Υιοθεσία Αρχαίου Θεάτρου Δωδώνης

Το 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδος δείχνοντας ιδιαίτερη ευαισθησία στα θέματα της πολιτιστικής μας κληρονομιάς ταξιδεύει και φέτος για τρίτη χρονιά  στην ιστορία μέσα από τη μελέτη των αρχαίων θεάτρων, που δεσπόζουν σε κάθε γωνιά της πατρίδας μας  και τις ξεναγήσεις μαθητών σε αυτά. Μετά το θέατρο του Ελευθερέως Διονύσου και το θέατρο του Θορικού στη Λαυρεωτική, συνεχίζοντας τη δράση " Ας υιοθετήσουμε ένα αρχαίο θέατρο" και τη δράση " μαθητές ξεναγούν μαθητές",  φέτος ταξίδεψε στο παρελθόν υιοθετώντας το αρχαίο θέατρο της Δωδώνης.

Οι  δέκα μαθητές της Γ γυμνασίου με την καθοδήγηση των καθηγητριών τους συγκέντρωσαν υλικό για το θέατρο της Δωδώνης και το Μαντείο, ταξινόμησαν,  μελέτησαν  τις πληροφορίες, και εκφράστηκαν δημιουργικά εκπονώντας  λογισμικό παρουσίασης. Τέλος παρουσίασαν την έρευνά τους και την εργασία τους στους συμμαθητές τους της Γ΄ τάξης. Μέσα από αυτή τη δράση ήρθαν σε επαφή με  τους αδιάψευστους μάρτυρες της υλικής και πνευματικής μας κληρονομιάς, τα αρχαία θέατρα, συνειδητοποιώντας την επικαιρότητα και τη διαχρονική τους αξία. Την προσπάθεια μας βοήθησε και η κυρία Α. Γκάρτζιου-Ταττή, που ήταν καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και έχει ασχοληθεί με το μαντείο, η οποία μας έστειλε εκπαιδευτικό υλικό. Αρωγός και συμπαραστάτης  στην προσπάθεια μας ήταν και ο Συντονιστής  και Υπεύθυνος παιδαγωγικής ευθύνης κ. Λ.Πόλκας. Δυστυχώς δεν κατέστη δυνατή η προγραμματισθείσα  επίσκεψη στο θέατρο της Δωδώνης λόγω πανδημίας. Είναι όμως  προτεραιότητά μας την επόμενη χρονιά. Τη δράση πλαισίωσαν οι φιλόλογοι  Ελένη Τσαούση και Γούναρη Μαρινέττα.

Μαρινέττα Γούναρη

Verdi_3