ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ Η Ερμούπολη της Σύρου (2017)

ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ 2016-2017

Η ΕΡΜΟΥΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΥΡΟΥ : Ακμή και παρακμή μιας πόλης. Το θαύμα της Ερμούπολης τον 19ο αι, και το θεατρικό "Το ρολόι της Σύρου " από την ταινία " Το κανόνι και το αηδόνι" του Ι. Καμπανέλλη.

Στο πλαίσιο του πολιτιστικού προγράμματος οι μαθητές που συμμετείχαν με την καθοδήγηση των υπεύθυνων καθηγητών ερεύνησαν θέματα όπως η ιστορία της Σύρου, η αστική ανάπτυξη της Ερμούπολης τον 19ο αι. η αρχιτεκτονική στην Ερμούπολη τον 19ο αι., η αρχή της κρίσης έως τα δύσκολα χρόνια της Ιταλικής και Γερμανικής Κατοχής. Επίσης ταξίδεψαν στη Σύρο και αφομοίωσαν βιωματικά όσα μελέτησαν τους προηγούμενους μήνες.

Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με τη   θεατρική ομάδα που  παρουσίασε την κωμωδία " Το ρολόι της Σύρου", βασισμένη στο σενάριο της ταινίας του Ιάκωβου Καμπανέλλη " Το κανόνι και τ΄αηδόνι". Η παράσταση παρουσιάστηκε κατά την τελετή λήξης του σχολείου.

Υπεύθυνοι καθηγητές που σχεδίασαν και υλοποίησαν το πρόγραμμα :

Τσαούση Ελένη (φιλόλογος), Τασιοπούλου Χριστίνα ( μαθηματικός), Ρήγας Θεόδωρος (μουσικός).

Δείτε το έντυπο υλικό που εκπονήθηκε με την ολοκλήρωση του προγράμματος εδώ

και το πρόγραμμα της παράστασης εδώ