Επιγραφικό Μουσείο

ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Η ΑΘΗΝΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ  ΑΡΧΑΙΕΣ ΕΠΙΓΡΑΦΕΣ

Το Σχολείο μας συμμετέχει στην εκπαιδευτική δράση του Επιγραφικού Μουσείου :

“ Ιστορίες από το παρελθόν. Η Αττική μέσα από τις αρχαίες επιγραφές”.

Στο πλαίσιο της παραπάνω δράσης οργανώσαμε μία ομάδα από 15 μαθητές και μαζί με αντίστοιχη ομάδα μαθητών του 1ου Γυμνασίου Αρτέμιδος παρακολουθήσαμε την 1η φάση του προγράμματος που υλοποιήθηκε στο Επιγραφικό Μουσείο. Με τη βοήθεια ειδικού τα παιδιά έμαθαν για τη γέννηση της γραφής και τα στάδια της εξέλιξής της, για τους τρόπους με τους οποίους έγραφαν οι αρχαίοι Έλληνες, διάβασαν αρχαίες επιγραφές και έμαθαν να αντλούν πληροφορίες από αυτές. Όλοι οι μαθητές έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον, συμμετείχαν ενεργά και με ενθουσιασμό στη δράση και επέδειξαν εξαιρετικό ήθος σ΄όλη τη διάρκεια της εκδρομής.

Το πρόγραμμα θα συνεχιστεί με τη 2η φάση που περιλαμβάνει επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο και το Μουσείο Βραυρώνας και θα ολοκληρωθεί  με μαθητική ημερίδα στο Μέγαρο Μουσικής  όπου και θα παρουσιάσουμε τις πληροφορίες που αντλήσαμε από την έρευνά μας για την ιστορία της περιοχής μας.

Τη δράση υλοποιούν οι καθηγήτριες Γούναρη Μαρινέττα (φιλόλογος),Τσαούση Ελένη (Φιλόλογος), Ρηγάτου Αναστασία ( Καθηγήτρια Γερμανικών)

1. Γιγουρτσής Ανδρέας (Β1)

2.Γεράνης Ανδρέας (Β1)

3. Δίπλα Αθηνά (Β3)