MUN 2020

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ M.U.N.-ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Ο.Η.Ε.

Το σχολείο μας , 2ο Γυμνάσιο Αρτέμιδας, συμμετείχε για 2η συνεχή χρονιά στο πρόγραμμαM.U.N.-ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ Ο.Η.Ε.  που επρόκειτο να πραγματοποιηθεί στα ιδιωτικά εκπαιδευτήρια Πλάτων στις 6-8 Μαρτίου 2020 και αναβλήθηκε λόγω περιοριστικών προληπτικών μέτρων COVID-19.

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα  είναι μία προσομοίωση συνεδριάσεων του Ο.Η.Ε. για  μαθητές οι οποίοι, εκπροσωπώντας μια χώρα που δεν είναι η δική τους, καλούνται να διαλεχθούν και να επιλύσουν οικονομικά, πολιτικά, περιβαλλοντικά και θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων στην αγγλική γλώσσα.

Μέσω αυτής της διαδικασίας οι μαθητές διευρύνουν τους ορίζοντές τους με το να γνωρίζουν προβλήματα άλλων χωρών, μαθαίνουν την τέχνη της επιχειρηματολογίας (argumentation) και του συμβιβασμού (compromise), την τέχνη του διαλέγεσθαι (debate), γνωρίζουν συμμαθητές από άλλες χώρες και αναπτύσσουν  σφαιρική εικόνα για τα παγκόσμια προβλήματα σε διάφορες επιτροπές.

Οι μαθητές αντλούν πληροφοριακό υλικό από την ιστοσελίδα του Ο.Η.Ε. και μαθαίνουν να ερευνούν, να αξιοποιούν  τις πηγές, να ετοιμάζουν τα συμπεράσματά τους για την επίλυση των ζητημάτων (resolutions), πάντα σύμφωνα με το συμφέρον της χώρας που εκπροσωπούν. Οι διαδικασίες που ακολουθούνται είναι αυτές που χρησιμοποιεί ο ΟΗΕ στις επιτροπές του. Μέσα από αυτές τις διαδικασίες αποκτούν κριτική σκέψη και συνειδητοποιούν πώς οι αποφάσεις τους και οι δράσεις τους διαμορφώνουν το πολιτικό γίγνεσθαι. Έτσι, διαμορφώνονται οι ενεργοί πολίτες του αύριο που αναλαμβάνουν δράση και πρωτοβουλία στην υποστήριξη θέσεων, αξιών και ιδανικών.

Το πρόγραμμα οργάνωσαν οι καθηγήτριες του αγγλικού τμήματος του σχολείου Πραματευτάκη Ελισάβετ και Μίχου Άρια και φέτος συμμετείχαν οι εξής μαθητές:

Ευσταθιάδου Φωτεινή

Ζαχαρία Παναγιώτα