Μικροί ρήτορες- μικροί λογοτέχνες 2020

Μικροί Ρήτορες – Μικροί Λογοτέχνες

Στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών προγραμμάτων που διοργάνωσε το σχολείο μας υλοποιήσαμε το πολιτιστικό πρόγραμμα :

Μικροί Ρήτορες –Μικροί Λογοτέχνες

Στόχοι μας είναι,

Η εξοικείωση των μαθητών με τα είδη του ρητορικού λόγου

• Αυθόρμητος λόγος

• Προτρεπτικός λόγος

• Εκφραστική ανάγνωση

• Αντιλογίες

Επίσης, η ανάγνωση λογοτεχνικών βιβλίων και η δημιουργική γραφή.

Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος παίξαμε με τις λέξεις και με τη βοήθεια του θεατρικού παιχνιδιού οι μαθητές επικοινώνησαν και έβαλαν τις σκέψεις τους σε λέξεις.

• Στόχος μας ήταν και η συμμετοχή στους αγώνες Ρητορικής που διοργανώνονται από το Υπουργείο Παιδείας ή άλλους φορείς, στους οποίους οι ομάδες καλούνται να επιχειρηματολογήσουν υπέρ μιας συγκεκριμένης θέσης πάνω σε ένα τυχαίο θέμα.

• Αυτό που βλέπουμε στις τάξεις είναι η δυσκολία των παιδιών να εκφραστούν και να παρουσιάσουν δημόσιο λόγο με θάρρος, να μιλήσουν σε κοινό και να στηρίξουν την άποψη τους με λογικά επιχειρήματα.

• Τα μαθήματα Ρητορικής τους βοηθούν να οργανώνουν τη σκέψη τους, να συνεργάζονται ,να ακούν τον απέναντι.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε από τις καθηγήτριες: Παντελοπούλου Στ. Ροντογιάννη Χ. Γούναρη Μ.

Στο τέλος της σχολικής χρονιάς είχε προγραμματιστεί να γίνουν αγώνες αντιλογιών με το 1ο Γυμνάσιο και με τους μαθητές της έκτης του 2ου Δημοτικού Αρτέμιδος που πρόκειται να έλθουν στο σχολείο μας. Έτσι θα υλοποιείτο η μετάβαση που εποπτεύει η Συντονίστρια της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυρία Ρογάρη.Οι προγραμματισμένες αυτές δράσεις δεν υλοποιήθηκαν λόγω πανδημίας

r